Under en heldag utförde några kamrater från Näste 3 aktiviteter tillsammans. Det var mest fokus på propagandaspridning, men även annat hanns med under dagen. Jimmie Åkessons Sölvesborg, samt Olofström med omkringliggande småorter ute på landsbygden fick en välgörande dos med flygblad och klistermärken.


Det var en fin dag och ganska varmt under eftermiddagen. Temperaturen skulle höjas ytterligare då kamraterna passade på att köra ett träningspass boxning. Efter några övningar som går ut på att kontrollera balansen under olika typer av slag övergick man till lätt sparring.
Det märktes att nästets regelbundna träning hade gett resultat. Naturligtvis gick det inte att motstå frestelsen att utföra träningspasset på en plats som kallas Valhalla ättestupa, som dessutom är en mycket vacker plats. Då den verkligen är belägen vid ett stup så innebär det fin utsikt över en sjö, som man kunde sitta och njuta av efter passet.



Temperaturen skulle därefter vända raskt nedåt, då bad var nästa punkt på agendan. Vattnets temperatur kan bara ha varit några enstaka grader över nollan, och det gäller därför att hålla emot och fokusera på andningen när kroppens instinkter säger åt en att fly från situationen. Det känns bra efteråt och kroppen värmer upp sig själv ganska snabbt efter att man ha fått på sig torra kläder.

När man gör aktiviteter tillsammans under en hel dag så blir det naturligtvis många intressanta diskussioner. Bland annat diskuterades denna gång de olika folkens karaktärer. Dödsfallen vittnar om att de som utforskar grottor eller andra svåråtkomliga platser i världens utkanter så gott som alltid är vita. Hur kommer det sig att arier så tydligt skiljer sig från de flesta andra folken på jorden när det kommer till att testa gränser och utforska den mänskliga potentialen? Det måste säga något om vilka vi är.
Med tanke på vilka frukter denna strävan har resulterat i för alla jordens folk, är det inte dags att vi slutar be om ursäkt för oss själva och istället står upp för att vi faktiskt spelar roll – att vita liv betyder något och gör skillnad? Detta var också budskapet på den banderoll som sattes upp synligt från E22.

För att sprida ett narrativ om att detta budskapet skulle vara olagligt så valde en batikhen på regimradion (P4 Blekinge) att lyfta fram en anmälan om hets mot folkgrupp som polisen mottagit från en uppenbart antivit människa som sett banderollen och ringt 112.