1. Motståndsrörelsen - Sedan 1997

Nordiska motståndsrörelsen .se

  • Genom att besöka vår webbsida godkänner du delar av vår Datapolicy
  • Ja, det är ok
  • Nej, jag godkänner inte den
  • Jag vill läsa mer
  • Jag bryr mig inte (Ja)

Social aktivitet, månadsmöte och aktivism i Näste 3

När medlemmarna ankom till platsen efterhand hälsades de välkomna till en solig dag och en glittrande sjö. När alla anslutit sig påbörjades ett månadsmöte där man gick igenom tidigare och framtida aktiviteter.

Efter månadsmötet grillades det korv och fläskspett, maten blev fenomenal. Under maten hölls intressanta konversationer om allt från bästa platserna att besöka i Skåne, till hur Oskar Schindler faktiskt var som person, vad han hade för sig och vad som egentligen hände under hans tid, med utgångspunkt om vad som framkommit i David Crowes bok.

Det hölls en liten undervisning om vad den bästa formen var när man ska göra armhävningar och hålla plankan, samt en konversation om det är bäst att få sin träning via gym eller via gårdsarbete.

Till efterrätt åts egengjord inlagd frukt med vaniljglass och grädde. När det sedan var baddags var vattnet cirka 23 grader, vilket var riktigt skönt för en simtur. Innan och efter aktiviteten begicks det aktivism inom nästet.

Publicerad:Idag 07:00

Från samma näste: