Lördag
Aktivister från organisationens femte näste anade att det vid den här tiden på året skulle spridas folkfientlig propaganda kring kontroversiella historiska händelser, med syfte att smäda nationalsocialismen.
Karlstad är tyvärr en högborg för sådana evenemang och aktiviteter, så de tidigare nämnda aktivisterna valde att genomföra en offentlig flygbladsutdelning i staden för att sprida lite kontrapropaganda.

Något som var roligt just denna gång var hur få inresta aktivister som faktiskt behövde vara på plats. Medlemmarna i Karlstad har, som många vet, ökat sin aktivitetsnivå rejält de senaste åren, vilket resulterade i att det fanns flera nya förmågor som kunde ta plats på gatan just denna dag.

Aktionen genomfördes som förväntat mycket lugnt. Vid det här laget vet många mer illasinnade individer att Motståndsrörelsen inte tolererar vilket beteende som helst när vi befinner oss på Nordens gator och torg.

Några enstaka förbipasserande behövde en skarp tillsägelse gällande otrevligt beteende, men annars förblev dagen behaglig och präglades av en seriös politisk ton med flera intressanta diskussioner.

Något som heller inte förvånade var polismyndighetens repetitiva, uttjatade och trakasserande beteende, där de med en falskt trevlig ton ställde massvis med ointressanta frågor.
’Hur länge har ni tänkt stå här?’, ’Har ni ansökt om tillstånd?’, ’Vem är ansvarig på plats?’ och ’Är du ansvarig på plats?’ kunde höras upprepas till flera aktivister på plats.
När lakejerna blivit bemötta med allmänt ointresse, och med påpekandet att aktivitetens laglighet talar för sig själv och att det inte fanns något att tillägga, var de tvungna att ge sig iväg på viktigare ärenden.
Att de senare återkom i slutet av aktiviteten, när samtliga försökte ta sig hem, för att visitera en bil och flera aktivister, fick agera som ett tydligt exempel på att enskilda polisers stundtals trevliga beteende inte ska tas på allvar, och att det mest är en skenbarhet för deras folkförrädiska myndighetsutövning.

Tisdag
Tre dagar efter att den offentliga aktiviteten hade avslutats inföll en viss minnesdag.
Dagen till ära sprejades ett gemensamt budskap på flera orter i Näste 5, något som förhoppningsvis får vissa av invånarna på dessa orter att tänka till en extra gång, trots åsiktslagar och mentalt förtryck.



Vi kommer inte att acceptera att svenska staten kriminaliserar olika tolkningar av historiska händelser till förmån för ariernas undergång.
Stoppa förintelsen av vårt folk!










