1. Motståndsrörelsen - Sedan 1997

Nordiska motståndsrörelsen .se

  • Genom att besöka vår webbsida godkänner du delar av vår Datapolicy
  • Ja, det är ok
  • Nej, jag godkänner inte den
  • Jag vill läsa mer
  • Jag bryr mig inte (Ja)

Sommaren är här – mota Pride i grind!

Lukas Lindgren uppmanar nationella krafter att ta tillbaka gatorna och stå upp mot bögpropagandan.

Ett kulturmarxistiskt gift

Som ni vet använder fienden sommaren för att urholka traditionella europeiska värderingar kring familj, sexualitet och identitet, samt rent utav vetenskapliga fakta gällande kön. Denna onaturliga och fördärvande propaganda sprids såklart året om genom alla statliga institutioner och många internationella företag, men den årstid som nu nalkas är särskilt utsatt. Kanske finns det ett samband med att folk går mer lättklätt, att det är mer barn utomhus samt att mer könssjukdomar sprids på sommaren?

Prides frammarsch har varit extrem de senaste åren. På 90-talet var det knappt existerande i Norden, medan det under de senaste tio åren i princip har formats till en statsreligion. En religion vars gud är degenererad lust och fördärv, och dess följeslagare är politiker, journalister, statsanställda och allsköns vänstermänniskor och liberaler.

Denna revolutionära form av homo- och transsexualitet sticker dock i ögonen på allt fler i folkflertalet. Folk känner verkligen av dessa rasfrämmande idéers påträngande aggressivitet och hur det år för år luckrar upp vår psykiska hälsa och den vite människans fortplantningsförmåga.

Intressant nog tycker sig en del se tecken på att många stora företag nu i allt mindre utsträckning flaggar för Pride genom att använda dess symboler jämfört med tidigare år. Om det verkligen är på grund av gräsrötters och vanligt folks protester, eller helt enkelt på grund av systemets nya fokus på krigshets där de inser att sexuellt avvikande, veka människor inte är så kapabla i ett krig mot Iran eller Ryssland, är svårt att säga.

Dags att göra motstånd

I vilket fall är det alltid rätt att bekämpa och motarbeta denna kulturmarxistiska påverkansoperation. Den har allt för länge plågat de nordiska folken och denna sommar, precis som förra, är det dags att göra totalt motstånd mot fienden som vill degenerera den ariska människans naturliga leverne.

Kulturmarxistiska yttringar hör inte den svenska sommaren till! Gör detta till året då vi tar tillbaka gatorna och går på offensiven mot det andliga förtrycket som är homolobbyn och priderörelsen. När vi vinner propagandakriget på gatan kommer vi visa folket att hälsa, harmoni och den sanna kärleken mellan man och kvinna är överlägsen.

Titel:Sommaren är här – mota Pride i grind! Författad av:Lukas Lindgren Publicerad:2026-06-05 Uppdaterad:2026-06-05

Läs också: