1. Motståndsrörelsen - Sedan 1997

Nordiska motståndsrörelsen .se

  • Genom att besöka vår webbsida godkänner du delar av vår Datapolicy
  • Ja, det är ok
  • Nej, jag godkänner inte den
  • Jag vill läsa mer
  • Jag bryr mig inte (Ja)

Näste 5 återvänder till Classic Car Week

Torsdagen den 31 juli genomfördes en banderollaktion och offentlig klistermärkesutdelning i Rättvik.

Banderollaktion söder om Rättvik

Dagen började precis efter klockan 18 vid Söderås Trädgård. Där ställdes det upp med fana och två banderoller – närmare bestämt ’Svenskarna först!’ och ’Ingen röstade för folkutbytet!’. Banderollerna var placerade mellan en närliggande bensinmack och själva evenemanget, så det var mycket men långsamtgående trafik.

Aktiviteten var placerad på en höjd vid sidan av vägen där budskapet syntes bra. På vägens refug mellan körfälten hade nästet placerat ut flygblads- och klistermärkesutdelare som konstant delade ut propaganda till glada evenemangsdeltagare.

Det var en otrolig mängd tummar upp, olagliga hälsningar och hejarop som beskådades. Under hela dagen trodde deltagarna faktiskt att de bara uppfattat en handfull negativa yttringar av hundratals reaktioner.

Ett av många positiva bemötanden.

Offentlig aktivism i centrala Rättvik

Lite senare mot kvällen valde aktivitetens deltagare att röra sig upp mot stadens centrala delar. Med en fana och glatt humör började man cirkulera i de mest folktäta delarna. Det tog inte lång tid innan ungdomar, men även en del vuxna, började springa över gatan för att få ta del av de klistermärken som aktivister på plats delade ut till förbipasserande.

Ordet spreds fort och det tog inte lång tid innan allt fler fick nys om att det fanns nationell propaganda som delades ut. Vid dagens slut räknades det ut att runt 1 000 stycken klistermärken hade bytt ägare, och gick man runt i området tog det inte lång tid innan man kunde se klistermärken på både lyktstolpar och folks raggarbilar.

Det meddelades också att folk träffade på många de kände sedan innan som uppskattade organisationens arbete, så mycket tid gick åt till ren socialisering och nätverksbyggande. Förhoppningsvis är steget till ett medlemskap inte lika långt för en sympatisör när man ser att ens vän har anslutit sig till kampen i tyrrunans tecken.

Det var överlag en väldigt lyckad aktivitet och man märkte verkligen att många aktivister blev förvånade över hur god responsen faktiskt var. Det höjde verkligen stämningen och gjorde att man kunde hälsa varandra farväl med gott humör inför framtida aktivism i både nästets och organisationens regi.

Titel:Näste 5 återvänder till Classic Car Week Författad av:Naste 5 Publicerad:Idag 17:05 Uppdaterad:Idag 17:08

Läs också: