Denna dag stod Uppsala på tur. De samlade aktivisterna ställde upp på Stora torget, mitt bland förrädarpartierna.

Budskapet på banderollen, Svenskarna först, och flygblad med budskap om ett fritt Norden och att medborgarskapen ska rivas, stod i kontrast till de floskler som och intetsägande paroller som riksdagspartierna i stort sett tycker lika dant kring.

I Uppsala märktes det att det finns ett ökat intresse för politik under valrörelsen från allmänheten. Det blev flera tillfällen när så gott som samtliga aktivister som delade ut flygblad befann sig i samtal och diskussioner med nyfikna Uppsalabor.


Efter någon timme dök Uppsalas samlade vänster, om en handfull trasiga människor, upp för att ställa sig på andra sidan torget och ropa sina uttjatade ramsor om nazister. En kort stund senare hade de samlat tillräckligt mod (och förvisat sig om att polis fanns på plats) för att våga närma sig så de hamnade några meter från de motståndsmän som stod uppställda med fanor och banderoll. Här försökte de på nytt få förbipasserande med sig i sina ramsor, men utan att lyckats.




Polis som befann sig på plats flyttade vänsterpacket längre upp på gatan. Där gav de strax upp och traskade iväg med svansen mellan benen. Troligen nöjda med att ännu en gång misslyckas, men i alla fall försökt krossa nazismen.

Bland de övriga partierna kunde man iaktta hur illa det är ställt med Sverigedemokraterna, som bemannade sin valstuga med en etnisk främling bland de annars vita. Troligtvis inkvoterad för att visa att SD minsann inte är några rasister. Förhoppningsvis får detta omvänd effekt och fler inser deras förfall från ett nationalistiskt parti till dagens mångkulturella och tillika Sveriges mest sionistiska parti.


Hos Centerpartiet syntes vimplar i homolobbyns färger, talande för Sveriges mest pedofilanknutna parti och Miljöpartiet bemannades av bland annat en förmodad transsexuell man klädd till kvinna.

Efter ett par timmar på torget togs den bekanta talarlådan fram och ett skarpt tal framfördes av en aktivist där han kritiserade åttaklöverns förda politik och sveket mot svenskarna. Det påtalades också att de åtta är snudd på identiska med varandra.
Resterande tid i Uppsala förflöt lugnt och några hundra flygblad delades ut samtidigt som samtalen avlöste varandra ett efter ett.
Svenskarna först! Rösta Nordiska motståndsrörelsen.










