1. Motståndsrörelsen - Sedan 1997

Nordiska motståndsrörelsen .se

  • Genom att besöka vår webbsida godkänner du delar av vår Datapolicy
  • Ja, det är ok
  • Nej, jag godkänner inte den
  • Jag vill läsa mer
  • Jag bryr mig inte (Ja)

Pär Öberg föreläste för nationella i Borås

Ockupationsbanker och ekonomisk exkludering stod i fokus.

Det var under en strålande vårsol, som chockade både arrangörer och deltagare i ett annars regntungt Borås, som nationella samlades för att lyssna på Pär Öbergs föreläsning om ”ockupationsbankerna”.

Som värd för arrangemanget stod det oberoende nationella nätverket Tvåsaxe som huserar i Sjuhäradsbygden.

Föreläsningen har hållits tidigare men var nu första gången arrangerad av någon annan än Motståndsrörelsen.

Den 14 juni terrorklassade det amerikanska utrikesdepartementet Nordiska motståndsrörelsen och satte upp organisationen, Fredrik Vejdeland och Pär Öberg på deras sanktionslista. För att se till att utrikesdepartementets sanktioner följs har USA:s finansdepartement en myndighet som heter OFAC, (Office of Foreign Assets Control) som kontrollerar efterlevnaden av sanktioner.

Om något företag har något att göra med antingen USA eller deras valuta dollarn så får dem inte ha någon affärsförbindelse med individer på OFAC- listan.

Att bli finansiellt exkluderad i Sverige är helt klart en utmaning då bankerna har en orimligt stor makt i förhållande till sitt samhällsansvar. Bara tilläggstjänsten Bank-ID som de svenska bankerna tillhandahåller som ensam aktör är den enda formen av digital legitimation som fungerar på bred front och är i Sverige branschstandard för identifiering.

Öberg visade med egna exempel på hur de stackars växeltelefonisterna blev tvungna att göra logiska krumsprång för att se vilka lagar och regler det egentligen är som gäller till publikens skratt. Den som själv vill höra hur dessa samtal kan låta kan gå in på Pär Öbergs telegramkanal där flera samtal finns att lyssna på.

I pausen efter föreläsningen kunde man handla något hos Bellum och andra som hade ett försäljningsbord på plats. Med solen stekande in i lokalen så hade det hunnit bli ganska varmt och det var välkommet att svalka sig utomhus.

Avslutningsvis hölls en paneldiskussion med bland andra Pär Öberg och Jonas De Geer.

Väl hemma igen ställde vi ett par frågor till föredragshållaren.

Hej Pär! Under din föreläsning berörde du hur USA håller världens banker gisslan genom sin ekonomiska politik och genom att påtvinga världen sina betalkort (Visa, Mastercard etc). Hur kan man som konsument minska risken att bli drabbad av USA:s politik?

Hej! När jag sa att USA har ockuperat hela vårt finansiella system så menar jag såklart inte USA som land utan snarare de krafter som opererar med bland annat amerikanska företag som sköld. Som konsument kan man gynna andra krafter. Man kan till exempel ha sina bostadslån på SBAB som fortfarande är en statlig utlåningsbank.

Du tryckte flera gånger på vikten av att löpande använda kontanter. Vilka risker ser du om vi blir ett kontantlöst samhälle?

Vad gäller kontanterna ska man veta att det fortfarande är möjligt och det blir som ett anonymt sätt att handla. Om de försvinner helt kommer fientliga krafter i ännu högre grad tvinga folket till lydnad.

Titel:Pär Öberg föreläste för nationella i Borås Författad av:Naste 2 Publicerad:2025-04-28 Uppdaterad:2025-05-04

Läs också: