Lördagen den 30 maj samlades aktivister från Näste 5 i centrala Karlstad för att hålla en gemensam flygbladsutdelning och visa upp en banderoll.
Banderollens budskap, ”Vita arbetare byggde detta land – vita arbetare kan ta tillbaka detta land!”, innehöll en tydlig koppling till Motståndsrörelsens valparoll om att sätta svenskarna först.

Stadskärnan var fylld av människor som rörde sig ute i det trevliga sommarvädret. Många av de förbipasserande – alltifrån ungdomar och pensionärer till barnfamiljer – tog under dagen emot organisationens material.

Flygbladet som delades ut denna dag, ”Svenskarna först!”, är väldigt simpelt i sin utformning men slagkraftigt och högst nödvändigt i sitt budskap. Tidöregeringens mångkulturella politik är folkfientlig och Nordiska motståndsrörelsen tar totalt avstånd från borgerligt förräderi.

Senare under dagen arrangerade Wermlandsgruppen ett föredrag med organisationens ledare Fredrik Vejdeland. Föredraget gick under namnet ”Vägval för nationella” och inledde med en redogörelse för var samhället står just nu säkerhetspolitiskt och ekonomiskt, samt hur den nationella rörelsen ligger till.
Därefter förtydligades den optimala positionen i förhållande till Sverigedemokraterna och varför de inte ska ses som ett alternativ. Avslutningsvis gick Vejdeland igenom en handlingsplan för vad nationella ska göra just nu för att utnyttja systemets brister och föra den nationella rörelsen framåt.

Trots föredragets geopolitiska tyngd ansågs det vara intressant av åhörarna. Flera av dem som lyssnade ställde frågor och startade intressanta diskussioner under anförandets gång. Efter att Vejdeland avslutat sitt anförande fortsatte han att samtala och mingla med de som var på plats.

Mot kvällen valde Kampgrupp 504, som består av nästets värmländska medlemmar, att hålla sitt månadsmöte. Där sammanfattade man den långa men produktiva dagen och planerade för framtida aktiviteter inom Värmlands gränser.

Samtliga uppskattade att de under en och samma dag både fick föra kampen på gatan och samtidigt socialisera och knyta band med nationella utanför Motståndsrörelsen.










